Často kladené otázky

Aká je životnosť batérie?

Elektrické kolobežky CITY BOSS používajú batérie s vyspelou technológiou Lithium-lont (Li-lon), ktoré nemajú žiadny pamäťový efekt. Životnosť batérie je min. 500 plných nabíjacích cyklov, jej kapacita sa ale postupne znižuje.

6 tipov pre správnu údržbu a dlhšiu životnosť Li-lon batérie elektrickej kolobežky CITY BOSS

1. Batériu nikdy nenechávajte vybitou, po úplnom vybití ju obratom dobite! I pri vypnutom displeji je batéria neustále vybíjaná komunikáciou s BMS elektronikou a riadiacou jednotkou v stand-by režimu – pokiaľ je batéria úplne vybitá, môže sa i pri kratšom uskladnení batéria dostať do kritického stavu podbitia!

2. V prípade, že kolobežku nebudete niekoľko mesiacov používať, nabite batériu na 100%. Navyše je vhodné každý mesiac kolobežku krátko zapnúť, nechať motor niekoľko minút bežať a opäť batériu dobiť do 100%.

3. Po pripojení nabíjačky nechajte batériu nabiť na plnú kapacitu – nabíjanie neprerušujte. Neprerušované nabíjanie do 100% kapacity je nutné aspoň každý tretí cyklus nabíjania.

4. Po dlhej jazde nechajte batériu 30 minút vychladnúť a až potom pripojte na nabíjačku. Podobne postupujte i po jazde v mraze.

5. Kolobežku neparkujte a neuskladňujte na priamom slnku alebo v mrazu. Pre dlhodobé uskladnenie je vhodná izbová teplota. Úplne nevhodné je skladovanie v mraze.

6. Batériu je dobré dobíjať už po vyčerpaní 30 -70% celkovej kapacity batérie. Nie je vhodné ju nabíjať až po úplnom vybití.

 

Dodržiavaním týchto pravidiel môžete predĺžiť životnosť batérie aj o niekoľko rokov!

Potrebujem k jazde na elektrickej kolobežke vodičský preukaz?

Rovnako ako pri jazde na bicykli nie je vodičský preukaz potrebný.

Smiem jazdiť s elektrickou kolobežkou po verejnej komunikácií?

Pred používaním kolobežky sa vždy uistite, že jej prevádzkovaním  neporušujete miestne predpisy, zákony a nariadenia. Pokiaľ si nie ste istý, obráťte sa na miestne úrady.

Môžem ísť aj na vypnutej elektrickej kolobežke?

Núdzovo áno, napr. pri vybití batérie. Jazda je ale vzhľadom k odporu motora a vyššiemu nášľapu dosť namáhavá. Kolobežke to ale nijako neuškodí.

Zvládne elektrická kolobežka aj jazdu do kopca?

Vždy závisí na kombinácii týchto faktorov: výkon a kvalita motoru, hmotnosť jazdca, stav nabitia batérie, sklon kopca. Silnejší motor (napr. 500 W) bez problémov do bežného kopca  90 kg jazdca vyvezie. Pokiaľ kolobežka do kopca výrazne spomalí, možno jej pomôcť občasným odstrkovaním, ako na klasickej kolobežke. Tým sa výrazne šporí i zaťaženie batérie.

Ako je to s dojazdom na jedno nabitie?

U každej elektrickej kolobežky je udávaný dojazd na jedno plné nabitie. Berte však tento parameter iba informatívne. Na celkovú ušlú vzdialenosť majú zásadný vplyv podmienky ako: hmotnosť jazdca, kopcovitosť terénu, štýl a rýchlosť jazdy ( plynulá a pomalšia je ekonomickejšia), protivietor, teplota ( v zime kapacita batérie padá až o 30%), opotrebenie batérie a pod.

Zásadný vplyv na dojazdenú vzdialenosť má celková kapacita batérie udávaná v ampérhodinách (Ah) a prevádzkovom napätí (V) – čím vyšší, tým dlhší dojazd. Záleží tiež na kvalite batériových článkov.

Behom jazdy sledujte displej a pokiaľ pri väčšom zaťažení ( jazda do kopca) padne momentálny ukazovateľ stavu batérie na 1 článok, je to signál, že batéria ja takmer vybitá.

Ako vymeniť defekt na duši alebo brzdové doštičky?

Elektrické kolobežky CITY BOSS sú navrhnuté i pre domácu údržbu. Defekt na duši alebo opotrebované brzdové doštičky si môžete vymeniť sami – všetko je podrobne opísané v Užívateľskom manuáli.

Aká je dostupnosť a cena náhradných dielov? Ako je riešený servis?

Ku všetkým elektrickým kolobežkám CITY BOSS sú dostupné kompletné náhradné diely – od displeja až po batériu alebo pneu. Ceny najbežnejších náhradných dielov sú uvedené v sekcii  Náhradné diely a Príslušenstvo.

V prípade poruchy si najskôr prejdite užívateľský manuál. Pokiaľ poruchu nevyriešite sami, kontaktujte vášho predajcu. Ten posúdi, či poruchu opraví ( popr. poradí s jej odstránením ) alebo kolobežku pošle do nášho centrálneho servisu.

Kde si môžem elektrickú kolobežku CITY BOSS prehliadnuť?

Mapu predajcov, kde Vám pomôžu s výberom a je možné si elektrokolobežku prehliadnuť, nájdete v sekcii  Mapa predajcov.